O animaci

Principem animace je zaznamenání sekvence obrázků, které jsou samy o sobě statické a zobrazují pohyb po malých krocích. Při rychlém zobrazování obrázků za sebou splynou do pohyblivého obrazu a to díky setrvačnosti lidského oka. Snímky se však musí přehrávat takovou rychlostí, kterou lidské oko nepostřehne.
tutorial_sma1_cz@2x.jpg
tutorial_sma2_cz@2x.jpg
tutorial_sma3_cz@2x.jpg
tutorial_sma_cz.gif
Důležitým faktorem je výběr vhodných objektů. Hledáme něco, co je dobře tvarovatelné, pohyblivé a dobře se s tím zachází, např. plastelína, hlína, různé modely nebo figurky a v neposlední řadě lidé.

Druhy animace

Známe několik druhů stop motion animace, i když v zásadě jsou všechny založeny na stejném principu.

Pixilace

Pixilace je technika, využívající živé herce jako objekty pro animaci. Herec se vlastně stává živoucí loutkou a každý následující snímek pomalu mění pozici (pózu). Tato technika je často používána v spojování živě hrajících herců s animovanými.

Clay animace

Clay animace znamená animování pomocí hlíny, plastelíny nebo voskem. Tyto materiály jsou dobře tvarovatelné a dávají animaci jiné možnosti než objekty pevné. Objekt se může skládat iz drátěné kostry (armatury) a následně je obalen těmito materiály. Pak se ručně pohybuje snímek po snímku tak, aby byla udržena iluze kontinuity.

Objektová animace

Objektová animace využívá pevné, reálné nekreslené objekty, které nejsou plně poddajné a pružné, jako například lego figurky. Často je kombinovaná s dalšími druhy animace, například modelové animace nebo loutkové animace. Tímto se dosáhne komplexnější pohyb a hloubka charakterů.

Cutout animace

Cutout animace, je technika, která využívá materiály jako papír, karton, či dokonce fotografie. Herci, rekvizity a pozadí jsou z těchto materiálů vystiženo. Dnes jsou na tuto techniku používané počítače s naskenovanými obrázky a vektorovou grafikou. Za zmínku stojí populární seriál Městečko South Park, kde první série byla ještě vyhotovena ručně.

Modelová animace

Modelová animace je forma stop motion animace designovaná na spojení s hereckou akcí s cílem vytvořit iluzi skutečného fantasy světa. Pionýrem v této technologii byl Willis O'Brien ve filmu The lost world (1925) a známém King Kongovi (1933). Ray Harrihausen přišel na způsob jak proces modelové animace zjednodušit. Výsledkem byla tzv. dynamation technologie, která přinesla v oblasti stop motion jednu obrovskou výhodu a tou byla synchronizace živé akce a animovaných modelů.

Go motion

Go motion je vlastně druh pokročilé modelové animace, vytvořené Industrial Light Magic (ILM - kterou vlastní George Lucas) a Phillem Tippett, kde model je panenka s tyčemi, které jsou připojeny k motorům, které jsou spojeny s počítačem. Počítač umí zaznamenat pohyb modelu, který je animátorem tradičně ručně animovaný. Když je animovaný dostatek pohybu, model se přesune do původní pozice a pomocí počítače je pohyb animátora reprodukován. Výsledkem toho je přímý pohyb modelu před kamerou. Poprvé byla tato technologie použita ve filmu Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back.

Začínáme animovat

Co všechno potřebujeme, abychom mohli začít animovat:
zaciname_animaci.jpg

Kniha Animace

Kniha animace je navržena pro učitele a začínající animátorů. Odhaluje tajemství jak vytvářet filmové stop motion kouzla. Přináší pohled na tvorbu několik druhů animace.

Inspiruje vás a zároveň vám pomůže při tvorbě jednotlivých animaci praktickými radami a postupem. Provede vás jednoduššími a také postupně složitějšími animacemi. Všechny animace z knihy najdete ZDE.

S animační knihou budete například vědět .... jak se dá "létat", jak může ovoce mluvit, ale i jak se může zmrzlina tát naopak.
kniha_animacie.jpg

NAŠI PARTNEŘI

O nás

Naším posláním je přinášet nové trendy a formy do vyučovacího procesu.

Naší upřímnou snahou je pomoci pedagogům obohatit své hodiny a přinést žákům probírané učivo ve formě zážitkového učení.


Obchodní zástupci

Mgr. Peter Nedělník
EDUVIA Interactive s.r.o.

Bratrušovská 2632/13
787 01 Šumperk
tel.: 776 260 236
email: obchod@edu-via.cz


Red Robot
Používáním stránek provozovatele Interaktivní škola, s.r.o. souhlasíte s používáním cookies,
pomocí kterých vylepšujeme naše služby. Více informací